Rośliny w oczku wodnym

Prawidłowo wykonane oczko wodne, to nie tylko dobrze przygotowany dół, wysokiej jakości folia, czy przepiękny kamień i ryby. Oczko, to także cała gama bardzo różnorodnych, czasami okazałych roślin, które nie tylko spełniają funkcję ozdobną, ale bardzo często także wpływają na jakość wody i ryb w naszym zbiorniku. Będę starał się Państwu przedstawiać rośliny wodne, opisując je i radząc co zastosować, w którym miejscu i czego należy oczekiwać po roku, czasami dwóch latach.

Absolutnym hitem sprzedaży są lilie wodne, z ogromną mnogością odmian. Różnej barwy kwiaty, wielkość liści i ich wybarwienie powodują, że jest to najczęściej kupowana roślina wodna. Sadzona powinna być na głębokości 80-120 cm już po roku pokaże nam swoje piękne kwiaty. Niedoceniana, ale bardzo ważna w właściwym funkcjonowaniu stawu jest prząstka. To także roślina strefy głębokiej (głębokość sadzenia 80-60 cm), bardzo dobrze natlenia i oczyszcza wodę. Ta roślina bezwzględnie powinna znaleźć się w każdej sadzawce ogrodowej.

Trzy kolejne rośliny widoczne na zdjęciach to tatarak wąskolistny, babka wodna i irys wodny. Te rośliny powinny sadzone być w strefie wody płytkiej (10-20 cm) i to one wpływają bardzo mocno na wizualną stronę oczka. Irys dorasta do 120 cm, ma piękne kwiaty w bardzo wielu kolorach. Odmiana najbardziej popularna ma kwiaty żółte, ale są także z kwiatostanem w kolorze niebieskim, czerwonym, białym i fioletowym (odmiany szlachetne). Babka wodna dorasta do 30 cm, ale jej liście potrafią być bardzo okazałe, dzięki czemu zacieniamy wodę i zmniejszamy ilość glona. Tatarak wąskolistny, to szlachetna odmiana tataraku, bardzo okazały, ale także bardzo inwazyjny. Proponuję sadzić go w odosobnieniu, dlatego, że potrafi zdominować każdą inną roślinę wodną.

Zdjęcia, które Państwo widzicie, wykonałem w moim oczku. Większość roślin ma dwa, do trzech lat, tak więc jest to doskonały dowód, że w relatywnie krótkim czasie można osiągnąć efekt naturalności. Wszystkich Państwa zachęcam do wykonywania nasadzeń w oczkach. Dopiero oczko pełne ryb i roślin jest zbiornikiem, który zbliża nas do natury.

Babka wodna

Irys wodny

Irys wodny

Lilia wodna

Prząstka

Program "Małej retencji"

Ogromny deficyt wody w naszym kraju i brak jakiejkolwiek racjonalnej gospodarki wodnej skłoniły rządzących do stworzenia programu, który w perspektywie 7 lat ma zasadniczo zmienić tzw. „odzysk wody opadowej”. Dla zobrazowania skali problemu, odzyskujemy około 5% wody opadowej, Hiszpania 40%. Nowa ustawa ma doprowadzić do wzrostu odzyskanej wody do poziomu 15%.

1 lipca 2020 roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, poprzez wojewódzkie delegatury funduszu wprowadza program tzw. małej retencji. Zgodnie z rozporządzeniem każdy właściciel domu jednorodzinnego będzie mógł otrzymać dotację do 5 tysięcy zł na budowę przydomowej „mikroinstalacji wodnej”.

Najprostszą formą w/w mikroinstalacji wodnej jest budowa zbiornika retencyjnego (oczka wodnego) w swoim przydomowym ogrodzie. Warunkiem jest oczywiście doprowadzeni wody opadowej z dachu budynku do oczka wodnego.

Instalacje takie budujemy od wielu lat i nasze doświadczenie w tym zakresie jest najprawdopodobniej największe w Polsce, dlatego pozwoliłem sobie wykonać małą symulację, co Państwo będziecie w stanie zrobić za 6 tys zł (kwota ta, to 100% kosztu zbiornika, przy dofinansowaniu 80%, czyli 5 tys. zł).

Kalkulacja:

1. Koszt folii hydroizolacyjnej (z 10-letnią gwarancją)(7×7 )- 943,83 zł brutto

2. Koszt geowłókniny 300g/mkw – 257,11 zł brutto

3. Koszt kołnierzy uszczelniających rurę 3 szt – 300,00 zł brutto

4. Koszt rury PVC fi 110 30 mb – 250,00 zł brutto

5. Kolanka – 100,00 zł brutto

6. Taśma TPO – 100 zł brutto

7. Uszczelniacz – 100 zł brutto

8. Wykonanie uszczelnienia – 2870,00 zł brutto

9. Dojazd ekipy montażowej
do 100 km – 300,00 zł, 100-200 km- 600,00 zł, powyżej 200 km – 900 zł

Daje nam to łączną kwotę 4929,94 zł brutto (bez kosztów dojazdu).

Wycena jest orientacyjna, pokazuje jednak co można wykonać za kwotę państwowego dofinansowania. Nie obejmuje ona wykonywania robót ziemnych, poziomowania zbiornika i wykonania rowków pod instalację dostarczającą wody opadowe z dachu budynku. Zakładając, że właściciel posesji skorzysta z usług firmy posiadającej minikoparki, przewidywany koszt wykopania zbiornika i rowów nie powinien przekroczyć 1200,00 zł.

Co zatem otrzymamy? Nasz zbiornik retencyjny przy łącznej kwocie około 6 tys zł pomieści 25 tysięcy litrów wody. Zakładając, że podlewanie kwiatów i roślin ozdobnych na działce o powierzchni 10 arów powoduje zużycie 1000 l wody jednorazowo, to w okresie 25 dni zupełnie nie musimy martwić się o wodę potrzebną do nawadniania roślin.

Dodatkowo, odpowiednio wykończony zbiornik retencyjny (czytaj oczko wodne) może stać się bardzo atrakcyjną częścią naszego ogrodu.

Mam nadzieję, że moje wyliczenia pomogły Państwu w podjęciu decyzji o wystąpienie z wnioskiem o dotację i skorzystanie z naszych usług.

  • Wszystkich chętnych zapraszam do kontaktu telefonicznego: 668 437 499 (Wiesław)

Kaskada w Barlinku

Zadanie było proste. Ogromna skarpa i chęć częściowego zagospodarowania jej przez inwestora. Efekt naszych trzech dni pracy widoczny jest na fotografiach. Od samego początku, do końca.

Nasze ekologiczne działania

Od 22 lat zajmujemy się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Teoretycznie można zarzucić nam, że to my wpływamy w sposób znaczący na zarzucanie świata odpadami folii, które bardzo często pokazywane są w mediach jako pływające wyspy.
To co każdy z nas widzi jest przerażające i niestety nie napawa optymizmem, ale bardzo często działania takich firm jak nasza są zgoła odmienne od wyobrażeń przeciętnego mieszkańca naszej planety.
Mimo wielu dziesiątków ton folii sprzedawanych każdego miesiąca, 90% odpadu wyprodukowanego przez naszą firmę jest odzyskiwana i kolejny rodzaj folii jest z tego odpadu wykonywany. To dotyczy wszystkich folii LD-PE. To jednak nie koniec naszych działań. Od każdego naszego klienta, który zwróci się z prośbą o odbiór, odbieramy folię „odpadową”. Z niej między innymi produkowane są wszystkie nasze worki śmieciowe, budowlane, czy styropianowe.
To jest nasz mały wkład w to, żeby wysp śmieciowych w oceanach nie było. Należy jednak pamiętać, że jeżeli nie musicie Państwo brać reklamówek, kolejnych woreczków, nie sięgajcie po nie. My każdego dnia w naszej firmie widzimy jak wiele tego typu rzeczy zostało raz użyte i wyrzucone.
Każdy z nas niech zrobi coś, nie koniecznie wielkiego, a będzie co zostawić dla naszych dzieci i wnuków. Przecież to właśnie oni są dla nas całym światem.

Izolacja oczka

Przyzwyczailiśmy Państwa, że przedstawiamy zdjęcia z oczek, które my wykonujemy od początku do końca, ale nie zawsze tak jest. Produkujemy w naszej firmie ogromną ilość płacht, które wysyłane są do klientów, a wykończeniem albo zajmują się inwestorzy, albo firmy zewnętrzne.
Przy dobrym rozrysowaniu „jamy” jesteśmy w stanie zdalnie wyliczyć wielkość płachty i jej kształt, przez co ilość odpadu folii będzie minimalna.

Czysta woda w oczku

Kolejne przykłady skuteczności naszych filtrów. Utrzymanie krystalicznej wody nie jest sprawą łatwą, a 95% filtrów zupełnie nie zdaje egzaminu, a pozostałe 5% kosztuje bardzo dużo.
Problem ten udało nam się rozwiązać w tym roku, gdzie wspólnie z dwoma hydrologami stworzyłem filtr, który działa, nie kosztuje „góry” pieniędzy, a efekt naszej pracy widzicie Państwo na zdjęciach.
Zapraszam więc do kontaktu z naszą firmą, jeśli zależy Państwu na czystej wodzie w Państwa oczku wodnym.
Filtry zawsze budujemy indywidualnie, sprawdzamy wielkość zbiornika, PH wody, sami go montujemy i w razie potrzeby serwisujemy.

Oczko wodne

Krótka historia budowania

Po roku

Zdjęcia przedstawiają efekt naszej pracy po roku.

Przed i po

Efekt naszej pracy

Wielkopolskie oczko

Zdjęcia przedstawiają to, co zastaliśmy i efekt naszej pracy.

Basen kąpielowy

15 i 16 kwietnia 2019 wykonywaliśmy izolację nie niecki basenowej. Całe zadanie wykonaliśmy pracując na folii hydroizolacyjnej PVC w kolorze błękitnym.
Kształt niecki nie ułatwiał nam zadania, ale efekt naszej pracy widoczny macie Państwo na załączonych fotografiach.

Przygotowanie podłoża

Bardzo często ludzie dla których pracujemy są zdziwieni, kiedy mówię, że dół będziemy przygotowywali 2 dni. Słyszę „…jak to, przecież jest wykopane…”. Niestety, wykopane to nie wszystko.

Poziomowanie, poprawianie, wycinanie korzeni, wyrównywanie, dosypywanie, odbieranie, zagęszczanie, grabienie, kopanie, wydłubywanie kamieni, czy osuszanie. Tak wygląda szara rzeczywistość, żeby póżniej było tak, jak Państwo sobie wymarzyliście, a nie, żeby po prostu było.
Nie widać w czasie przygotowania naszej pracy, jest niewdzięczna, ale niestety konieczna. Nikt też z nas nie do końca ją chyba kocha, ale musimy ją wykonać, żeby potem było pięknie.

Finał

28 lutego zakończyliśmy budowę kolejnego oczka wodnego. Jak wyszło, nie nam oceniać. My pracowaliśmy „…tak jak dla siebie”.

Tuż za miedzą

No właśnie. Tuż za miedzą wykonujemy oczko wodne przy jednej z posesji, znajdującej się w powiecie myśliborskim.
Fotografie przedstawiają pierwszy etap budowy oczka.
Najpierw je pogłębialiśmy, póżniej wykładaliśmy geowłókninę. Kolejny etap to izolacja właściwa, oraz początek wykańczania zbiornika.
Całość powinna być skończona w drugiej połowie lutego, jeśli oczywiście warunki pogodowe nie pokrzyżują nam planów.

Życie potrafi zaskakiwać

Różne oczka wykonywaliśmy już w naszej firmie. Były małe, duże, z wodospadami, ścianami z których leciała woda, płytkie, głębokie… ale czegoś takiego jeszcze nie było. Oczko dla hipopotamów… i to nie żart!

 

Nie zawsze duże

Nie zawsze musimy wykonywać „kolosy” liczone w tysiącach mkw. Oto przykład pracy przy oczku o łącznej powierzchni folii 8×4,5 m. Wielkość działki i zagospodarowanie ogrodu uniemożliwiły nam budowę większego oczka, ale takie też mają swój urok i mam nadzieję, że dadzą inwestorowi dużo radości.

Kolejny etap budowy

Zdjęcie przedstawia kolejny etap budowy oczka wodnego, które inwestor wykonuje już samodzielnie. Jak widać, idzie mu bardzo dobrze, więc trzeba chwalić i gratulować. Panie Grzegorzu, kawał pięknej roboty.

 

A to przed nami

W listopadzie 2018 roku, będziemy wykonywać jedno z naszych największych zleceń, czy budowę stawu o łącznej powierzchni 3350 mkw. Nasza praca to wykonanie izolacji zbiornika i całkowite jego wykończenie.
Wielkość zbiornika powoduje, że część spawów będziemy wykonywali wewnątrz niecki, dodatkowo nasza praca musi być wsparta użyciem ciężkiego sprzętu.
Dokumentację fotograficzną z poszczególnych etapów będę Państwu przedstawiał w momencie kiedy przystąpimy do pracy i ją będziemy wykonywać.

Etap końcowy naszej pracy

Oczko ma wielkość 740 mkw, będzie spełniało funkcję ozdobno-wypoczynkową, a skończone będzie w przyszłym roku.

Oszukać naturę

Zlecenia realizowane przez nas są coraz ciekawsze i widzimy jak bardzo zmienia się podejście inwestorów do budowy oczek wodnych. Przez lata było to „…panie, folia i będzie dobrze…”. Dzisiaj, w większości albo zbliżamy się maksymalnie do natury, albo tworzymy coś co ma wyglądać bardzo naturalnie.
To kolejna realizacja tego typu, niestety efekt tak wykonanego oczka wodnego będzie cieszył oko klienta za 2-3 lata i możemy mieć tylko nadzieję, że będzie nam dane zobaczyć w/w zbiornik już w pełnej okazałości.

Budowa kaskady

Bez wątpienia, najtrudniejszym elementem budowy oczka wodnego jest kaskada. Po pierwsze, ustawianie głazów ważących po paręset kilogramów nie jest łatwe, ale często mamy do czynienia z niewłaściwym zaizolowaniem kaskad.
Należy pamiętać, że folia izolacyjna na kaskadzie i folia w oczku muszą być trwale ze sobą połączone. Kolejny ważny element to strumień wody. Kamienie należy wbudować tak, żeby woda płynęła tam gdzie my chcemy, a nie przypadkowo, często poza kaskadę. Na koniec należy dobrać odpowiednią pompę i wybór jej mocno uzależnia wielkość kaskady. Przy małych, w zupełności wystarczy 5 000l na godzinę, ale duże i rozbudowane kaskady, to pompy 10-12 lub nawet 15 000l.

Czysta woda

Bardzo często zadawane pytanie, to dlaczego u Pana woda jest tak krystaliczna, a u mnie zielona? Pytanie słuszne i problem niestety bardzo często się pojawiający.
Po pierwsze. Nalanie do oczka wody i wsadzenie kilku rybek ani wody nie oczyszczą, ani nie spowodują, że będzie ładnie. Dobrze utrzymana woda, to woda filtrowana, napowietrzana i czyszczona lampami UV. Tak więc należy pamiętać, że wysokiej jakości filtry grawitacyjne, napowietrzacze, elektrolizery i lampy UV muszą znaleźć się w oczku i wtedy będzie naprawdę pięknie.
Przy zakupie odpowiedniego sprzętu oczywiście służymy Państwu pomocą i dobierzemy go tak, żeby spełniał swoje zadanie, czyli czyścił wodę.

 

Więcej naszych realizacji znajdziecie Państwo w archiwum